Mikuláš Karlach ( 5.12.1831 – 5.11.1911 ) 180 let od narození, 100 let od úmrtí

 05.12.2011 |

Při mši svaté , v neděli 4.12.2011 bylo vzpomenuto 180. výročí narození vyšehradského probošta Mikuláše Karlacha. Po mši představitelé Vyšehradské kapituly v čele s proboštem Mons. Antonem Otte ( 10. proboštem po M. Karlachovi ) položili věnec u jeho náhrobku v kapitulní kapli na vyšehradském hřbitově.

Mikuláš Karlach se narodil v Brandýse nad Labem 5. prosince 1831. Od mládí nadaný a učenlivý chlapec, vystudoval Staroměstské akademické gymnázium, kde na něho zapůsobili zejména dva profesoři, oba Václavové, Klicpera a Štulc. Ten první zřejmě přivedl mladého studenta k literatuře, zatímco přátelství s druhým poznamenalo Mikuláše na celý život. Právě pod vlivem vlasteneckého kněze Václava Štulce, literáta, polonisty a jedné z vedoucích osobností národního probuzení, se Karlach rozhoduje po maturitě pro studium kněžství. Od roku 1851 je studentem pražského semináře. 31. července roku 1855 přijímá kněžské svěcení z rukou pražského arcibiskupa kardinála Bedřicha Schwarzerberga. Ve farnostech, které jsou mu svěřeny, opravuje kostely a hřbitovy, organizuje výstavbu školy a také stavbu nové okresní silnice z obce Slabce do Rakovníka. Vedle těchto aktivit si soustavně prohlubuje vzdělání a v roce 1862 dosahuje doktorátu filosofie.

Jeho aktivity nezůstávají bez pozornosti, a proto je 17. prosince roku 1871, na návrh svého bývalého profesora Štulce, zvolen vyšehradským sídelním kanovníkem. V Karlachovi získala kapitula nejen vynikajícího organizátora, v pravém smyslu manažera, ale i finančního odborníka. Vedle kapitulní knihovny, čítající dnes 27 tisíc svazků, uspořádal nesmírně cenný kapitulní archiv a založil muzeum. Cílevědomou ekonomickou činností rozmnožil majetek vyšehradské kapituly přikoupením dvou velkostatků, jejichž výnosy využíval pro financování rozvoje Vyšehradu v národním duchu. Jako kanovník odpovědný za přestavbu kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla, uskutečnil Štulcův záměr regotizace chrámu z doby Karla IV. dle projektu arch. Josefa Mockera. Prosadil rozšíření vyšehradského hřbitova, kde inicioval vybudování monumentální hrobky významných osobností českého národa – Slavína. Byl to on, který doporučil svému příteli, smíchovskému starostovi a podnikateli Petru Fischerovi – Novotnému, aby daroval spolku Svatobor dostatečnou finanční částku, za kterou byl Slavín vybudován.
Dalo by se ještě dlouho vypočítávat, o co všechno se Mikuláš Karlach zasloužil. Jak je v českém národě obvyklé, vděku se mnoho nedočkal. Naopak celý svůj život musel bojovat se závistí, českou malostí a pomluvami. Snad také proto vydal v roce 1905 své „ Paměti proboštů vyšehradských“, které jsou dodnes nezastupitelným pramenem informací všem, kdo se zajímají o novodobou historii Vyšehradu. Až ke konci života se mu dostává uznání. Po smrti Štulcova nástupce probošta Antonína Lenze je zvolen 19. března roku 1902 proboštem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Stává se tak zemským prelátem. Dostává se mu mnoha dalších poct a vyznamenání. Nejcennější pro něj však byla skutečnost, že jako probošt kapituly mohl 29. června roku 1903 předat českému národu architektem Josefem Mockerem regotizovaný a nádherně vyzdobený vyšehradský kapitulní chrám, novou dominantu Prahy, důstojný protějšek velechrámu sv. Víta na Pražském Hradě. Ohlas, který nově upravený vyšehradský chrám, spolu s dalšími stavbami na Vyšehradě měl, vyvolal zájem i oficiálních míst. Karlachovi se dostalo pocty v té době nejcennější. Jako nejvyšší představený kapituly uvítal na Vyšehradě 26. dubna roku 1907 císaře a českého krále Františka Josefa I.
Probošt Mikuláš Karlach zemřel měsíc před svými 80. narozeninami, 5. listopadu 1911. Byl pohřben do kapitulní hrobky na vyšehradském hřbitově. Zanechal po sobě dílo, které nelze přehlédnout, a které je obecně uznáváno. Proto, když bylo v roce 2003 oslavováno 100. výročí otevření regotizovaného chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, dnes papežské baziliky minor, byla ve vyšehradských sadech nesoucí Karlachovo jméno po zásluze odhalena za účasti prezidenta Václava Klause a dalších představitelů české veřejnosti Karlachova socha. Autorem sochy je akad. sochař Pavel Malovaný ( 1958 – 2005).
Při opravě kapitulní hrobky na vyšehradském hřbitově v roce 2005 a po exhumaci pohřbených členů kapituly bylo v prostoru hřbitovní kaple nad kryptou zřízeno malé pietní mausoleum tří nejvýznamnějších proboštů Vyšehradské kapituly – Václava Štulce, Mikuláše Karlacha a Františka Zapletala.

V bazilice sv. Petra a Pavla ( v předsíni před klenotnicí) je uspořádána výstavka k těmto událostem.

Podrobný životopis dílo Mikuláše Karlacha od Veroniky Kejřové je na odkazu :

http://www.ahmp.cz/page/docs/AP-506-Karlach.pdf

fotografie : Karel Lojka, Jan Duspěva         text.: JUDr. Jan Kotous

gallery