140 let od instalace Václava Štulce proboštem Vyšehradské kapituly
31.07.2011 |
Dne 30. července uplyne 140 let od slavnostní instalace vyšehradského probošta Václava Štulce
Narodil se 20. prosince 1814 v Kladně. V Praze vystudoval Akademické gymnázium. Teologická studia absolvoval v letech 1835–1839, na kněze byl vysvěcen 4. srpna 1839.
Byl literárně činný, psal i básně. V roce 1860 se stal vyšehradským děkanem a pocity ze svého zvolení vyjádřil tímto čtyřverším směrovaným i ke své osobě: „Vyšehrade, slavný hrade, prach tvůj v smutný hrob se klade; ducha tvého i tvůj stín, kéž uhájí věrný syn!“
Byl také literárním vědcem, publicistou, vydavatelem, polonistou – jeho přítelem byl polský kníže Jerzy Lubomirski ( 1817- 1872 ), revolucionářem, hlasatelem slovanské vzájemnosti, organizátorem, stavitelem, finančníkem, přítelem a mecenášem českých spisovatelů a básníků ( mimo jiné i Boženy Němcové ).
Za své vlastenecké, protihabsburské postoje byl děkan Václav Štulc dokonce odsouzen na dva měsíce do žaláře, trest si odpykal v dubnu a květnu 1863.
Po celý svůj život se věnoval vzkříšení slávy Vyšehradu. Proto byl také po smrti dosavadního probošta Vojtěcha Ruffera jednomyslně zvolen vyšehradským proboštem. Slavnostní instalace se konala 30. července 1871. V této vysoké církevní funkci se mimo jiné zasloužil o výstavbu budovy nové proboštské rezidence, Nového proboštství čp. 89/4 v dnešní Štulcově ulici, u severního vchodu na Vyšehradský hřbitov. V souvislosti se stavbou Nového proboštství založil Václav Štulc na severní straně od budovy menší park, nazývaný tehdy Svatováclavské sady (dnes Štulcovy sady), jelikož tam nechal přemístit původní barokní jezdeckou sochu sv. Václava. Socha byla v roce 1879 odstraněna z Koňského trhu ( Váckavského náměstí ) a uložena na čas do obecního skladiště Na Františku. Václav Štulc ji vlastním nákladem nechal dopravit na Vyšehrad a umístil v proboštském sadě pod okna své rezidence (nyní je v sadě kopie od sochaře Jiřího Nováka ).
Zasloužil se po dohodě se spolkem Svatobor a zvláště spolu s Františkem Ladislavem Riegrem o proměnu vyšehradského hřbitova v „národní pohřebiště“ v čele se Slavínem.
Václav Štulc zemřel 9.8. roku 1887 a byl pohřben v kapitulní kryptě na vyšehradském hřbitově.
V roce 2005 po rekonstrukci a opravě hřbitovní kapitulní kaple byly tělesné pozůstatky uloženy do pietního mauzolea v prostoru kaple nad kryptou spolu s dalšími dvěma význačnými probošty Františkem Zapletalem a Mikulášem Karlachem.
Fotografie a text : Karel Lojka